Speaker Profile

İbrahim Betil

Social Responsibility Volunteer / Sivil Toplum Gönüllüsü

TOG

Sınırları aşan sivil toplum gurusu

“Sadece yoldan geçmek için değil, yolu değiştirmek için gönüllüyüm”

“Mutluluğun sırrı almak değil vermektir”

“Canlılara ve doğaya faydalı olabileceğim her yerde, her şeyde varım” diyor… Bir dönem iş dünyasının önemli aktörlerinden biri olan daha sonra hayatının büyük bölümünü eğitime ve sivil toplum çalışmalarına adayan, TEGV, TOG, Sen De Gel kuruluşları ile Gambia’ya kadar uzanan, coğrafi sınır tanımayan İbrahim Betil’in ilham veren sıradışı öyküsünü SB Istanbul’da dinleyin!

 

Robert Kolej Yüksek Okulu (1968 itibariyle Boğaziçi Üniversitesi) mezunu, 1994 yılına kadar, Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli sınai ve mali kuruluşların, ticari bankaların genel müdürlüğünü ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır, kuruculuğunu üstlenmiştir. 1994 yılından sonra ülkede ve yurtdışında eğitim ve sivil toplum çalışmalarıyla ilgilenmeye ve yönetimlerinde bulunmaya devam etmiştir.

Üniversitelerde dersler, seminerler veren; radyo ve TV programları, çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazarlığı yapan İbrahim Betil’in Hafiften Bankacılık isimli bir kitabı da bulunmaktadır. Rahime Sezgin tarafından yazılmış “İbrahim Betil Kitabı: Bir İnsan Birkaç Hayat” hayatını anlatmaktadır. İstanbul ve Adapazarı Enka Okulları’nın, TOG, Sen De Gel gibi, çeşitli vakıfların ve derneklerin kuruculuğunu ve yönetimini üstlenmiştir, Uluslararası Bakalorya Organizasyonu (IB) Dünya Yönetim Kurulu üyeliği ve Avrupa-Ortadoğu-Afrika Bölge danışmanlığını da yapmıştır. Birçok farklı sivil toplum kuruluşunda çalışmalarına devam etmektedir.