Speaker Profile

Rajesh Rapaka

Founder / Kurucu

Takadhimi Hint Dans Okulu

Güney Hindistan’ın Andhra Pradesh eyaletinde doğan Rajesh Rapaka, sekiz yaşında Hint klasik dans eğitimi almaya başladı. Hindistan’ın Vizag şehrinde Alwardas Music & Dance Academy’de başladığı eğitimine guru Pasumarti Sita – Ramayya ve guru Lakshmi Bhavani’nin öğrencisi olarak devam etti. Guru Vidha Lal’in öğrencisi Varsha Dasgupta’dan aldığı Kathak klasik dans eğitimiyle kendisini kathak branşında da geliştirdi. Kathak dalında yaptığı koreografiler dünyaca ünlü üstadlardan övgüler aldı.

Türkiye ile yolları 2001 yılında kesişen Rajesh Rapaka Ankara’ya yerleşti. Türkiye’ye geldikten sonra Hint kültürüne ve Hint dansına olan ilgi ve merak üzerine dans bilgi ve tecrübelerini aktarmak adına Hint dans dersleri vermeye başladı.2011 yılında İstanbul’a taşındı ve Hint danslarının felsefesini ve en orijinal hallerini daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla halen İstanbul’da dans eğitimleri ve Takadhimi Hint dans grubunun profesyonel sahne şovları devam etmektedir. 

Rajesh Rapaka; On yedi yıllık eğitmenlik tecrübesi ve dans bilgilerini harmanlayarak “Mudralarla Dans” tekniğini geliştirdi. İnsan beynine ve vücuduna mudralarin (el hareketlerinin) pozitif etkisi asırlardır bilinen bir gerçek. Son yıllarda Türkiye’de yogaya olan ilgiden de bunun fark ediyoruz. Bharatanatyam Hint klasik dansında dansçı; mudralar kullanarak hikaye anlatır. Bu mudralar; 24 tanesi iki el kullanılarak 28 tanesi de tek el kullanılarak yapılır. Kathak Hint klasik dansında ise yoğun olarak ayak hareketleri ve ayak vuruşları kullanılır, böylelikle kathak dansının da insan beyninde yarattığı meditatif etkilerle, sakinleştiricisi etkisi bulunmaktadır. Bu iki Hint klasik dans tekniğinin birleşimi Mudralarla Dans Tekniği ’nin ana özelliklerini oluşturmaktadır. Özellikle iş hayatında yaşanan stres, yoğunluk, karar verme zorlukları, unutkanlık gibi negatif durumları eğlenceli ve doğal bir yöntemle, sanatla pozitife dönüştürür. Herhangi bir dans tecrübesi gerektirmeyen bu dans, her yaşta yapılabilmektedir.